طرح مرجان کیش، برنامه‌ای برای توسعه پایدار و همه‌جانبه جزایر زیبای کیش و هندورابی است.

برنامه ای که با مشارکت همه ذینفعان تالیف و اجرا می‌شود. در این طرح صیانت و پایداری محیط زیست، ریل گذاری پیشرفت همه‌جانبه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، توسعه کارآفرینی، نوآوری، تاب‌آوری و پایداری جزیره در مسیر توسعه، دارای اولویت است و مردم (کیشوندان) مجریان اصلی این طرح هستند.

توسعه پایدار بدون مشارکت همه‌جانبه‌ی همه ذینفعان، توهمی بیش نیست و مهم‌ترین هدف این پروژه جذب مشارکت همه ذینفعان است.

اصول مبنایی طرح مرجان

اصول مبنایی طرح مرجان، مبتنی بر زیست بوم جزیره کیش و در چارچوب قوانین ایران عزیزمان، دارای هفت اصل مهم است:

۱. کیشوند محوری

منافع کیشوندان باید به عنوان رکن اصلی در هر فعالیتی قلمداد شود. هر طرحی که به رفاه، آرامش و امنیت کیشوندان صدمه وارد کند، در طرح مرجان جایی نخواهد داشت.


ویژه‌های کیش

 • افزودن به علاقه‌مندی 375 بازدید
 • افزودن به علاقه‌مندی 218 بازدید
 • افزودن به علاقه‌مندی 286 بازدید
 • ۲. ایفای نقش کیشوندان

  کیشوندان در طرح مرجان، ذینفعان اصلی هستند. تمامی فعالیت‌ها باید به شیوه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی شود که مشارکتکیشوندان در آن تحقق پذیر باشد.

  ۳. صیانت از محیط زیست

  فعالیت‌های طرح مرجان باید با رعایت اصول محیط زیستی باشد. آسیب به محیط زیست جزیره و خلیج زیبای همیشه فارس، حتی به قیمت تولید ثروت، در طرح مرجان جایی نخواهد داشت.

  ۴. تولید ثروت پایدار

  طرح مرجان باید فعالیت‌هایی را پشتیبانی نماید که خروجی آن، تولید ثروت پایدار برای کیش و کیشوندان باشد.

  ۵. تاب‌آوری

  در طرح مرجان، توجه به تاب‌آوری طرح‌ها در بخش اقتصادی، فرهنگی و … دارای اولویت است. تاب‌آور بودن طرح‌ها و پروژه‌های مرجان، آرامش و پایداری کارآفرین و جامعه را به همراه خواهد داشت.

  ۶. زیبایی و شکوه جزیره

  تمامی طرح‌ها و پروژه های مرجان باید از منظر زیبایی شناختی دارای مزیت باشد و شکوه جزیره زیبای کیش را توسعه دهد.

  ۷.توسعه فرهنگی

  در طرح مرجان، هر اقدامی که به فرهنگ جامعه لطمه وارد نماید، مردود است. حفظ و توسعه جایگاه برتر شهروندی در جزیره زیبای کیش از اصول مهم مبنایی طرح مرجان است.

  در مطالب بعدی، ۱۲ هدف اصلی طرح مرجان را به اطلاع شما خواهیم رساند، به اشتراک گذاری نظرات کارشناسی شما، طرح مرجان را در این مسیر سخت و ناهموار امیدوار و کمک می‌کند.

  روند مطالعات طرح مرجان

  در طرح های توسعه‌ای، آن‌چه که اهمیت دارد، شناخت و مطالعه مسیری است که یک منطقه در گذشته طی کرده، وضعیتی که در آن قرار دارد و پیش‌بینی آن‌چه که در انتظار اوست.
  جزیره کیش، در طول سالیان متمادی با تغییرات اساسی در سیاست‌ها و راهبردهای کلان و جزئی روبه‌رو بوده، که کیش امروز را از مسترپلن‌های اولیه فرسنگ‌ها دور کرده و به سمتی پیش می‌برد که وضعیت فعلی، روزهای خوب جزیره در قیاس با آینده خواهد بود، البته اگر چرخ توسعه جزیره بر همین ناپایداری بچرخد.
  اما طرح مرجان در تلاش است با تغییر مسیر توسعه ناپایدار به مسیر توسعه پایدار، از آسیب‌ها بکاهد و‌ با ایجاد چشم‌اندازی بلندمدت، کارا و تحول‌آفرین با مشرکت همه ذینفعان فردایی بهتر را برای این جزیره زیبا فراهم آورد.
  نبود تناسب در زیرساخت‌های امروز جزیره که دلیل آن تصمیم‌های سلیقه ای، ناکارآمد و سطحی بوده، جزیره زیبای کیش را با چالش‌های فراوانی از جمله انرژی، محیط کسب و کار و زندگی، مسکن، نیروی انسانی و … مواجه ساخته است.
  البته وجود این مشکلات به این معنا نیست که راهی برای بهبود اوضاع وجود ندارد و به پایان خط رسیده‌ایم، چرا که می‌توان از تهدیدها، فرصت ساخت.

  دبیر محترم طرح مرجان در این راستا فرمودند:
  نیمه پر لیوان کیش، وجود سرمایه انسانی دلسوز و دوست‌دار جزیره، زیرساخت‌های اداری مناسب، فرهنگ غنی کیشوندان، قانون‌مداری، امنیت بالای جزیره، زیبایی‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی آن است که بهترین منبع برای توسعه پایدار جزیره در آینده است.
  طرح مرجان برای فردای جزیره است، برای نسل‌هایی که نسبت به آن‌ها مسئولیم و برای ایران عزیزمان تا از این ثروت در راستای منافع ملی بهره‌مند شود.
  ما معتقد هستیم با هم و در کنار هم می‌توانیم کیش را به سرزمینی زیباتر از آنچه که هم اکنون است تبدیل کنیم.
  در این مسیر سخت و ناهموار، دست همه شما را که دل در گرو ایران دارید می‌فشاریم و با افتخار در کنار هم به پیش خواهیم رفت.
  منافع کیش را بر منافع شخصی ترجیح داده و آنچه را که کیش و کیشوندان به آن نیاز دارند در اولویت برنامه ها قرار می‌دهیم.

  الگوی مطالعاتی این طرح، ترکیبی از مطالعات اسناد توسعه ای جزیره از گذشته تا کنون، مطالعه اسناد بالادستی و راهبردی ملی موثر بر روند توسعه جزیره، بررسی‌های میدانی، مصاحبه با افراد شاخص و توانمند، بنچ مارک مقاصد گردشگری موفق دنیا و درس آموخته ها و تجربیات اندوخته جزیره است.

  متولیان این طرح معتقد هستند می‌توانند فردایی بهتر برای کیش و کیشوندان بسازند.

  سلسله رویدادهای کیش در طرح مرجان

  یکی از اقدامات همیشگی مقاصد گردشگری برای ایجاد جذابیت و رونق مقصد، برگزاری رویدادهای جذاب برای گردشگران بوده و هست، از همین روی جشنواره تابستانی کیش به عنوان یکی از مهم‌ترین رویدادهای گردشگری ایران در ۳ دهه گذشته مطرح بوده و در فصل غیر پیک جزیره برگزار می‌شده تا گردشگران را به این جزیره زیبا جذب کند. با توسعه و ایجاد مقاصد جدید و متنوع گردشگری در ایران و کشورهای اطراف و تنوع خدمات و محصولات در شهرها و مقاصد گردشگری، رقابت در حوزه مقاصد گردشگری داخلی و خارجی بالا گرفته و حالا این نیاز بیش از همیشه در کیش احساس می شود تا با برنامه‌ها و رویدادهای متنوع، رونق را به جزیره برگرداند و اقتصاد گردشگری را توسعه دهد.

  با مطالعه ظرفیت‌ها و بررسی مزیت‌های جزیره زیبای کیش، با مشورت کارشناسان تبلیغات، بازاریابی و گردشگری و ذینفعان جزیره از جمله جوامع، در حال تدوین طرحی جامع و فراگیر برای این مهم در جزیره هستیم تا بتوانیم با الگویی جدید و نوآورانه رویدادهایی را اجرا کنیم که همه از آن منتفع گردند. اینفوگرافی که ملاحظه می‌فرمایید، بر اساس ظرفیت‌های جزیره تالیف شده، در این اینفوگرافی در ۴ گروه اصلی، ایده هایی برای برگزاری رویدادها شناسایی کرده‌ایم.

  راهبرد طرح مرجان، اجرای رویدادها با مشارکت همه ذینفعان است، رویدادهایی که علاوه بر جذابیت، برند جزیره کیش را در جامعه هدف بازتعریف کند و عاملی باشد برای جذب گروه‌های مختلف گردشگران. اگر شما هم ایده‌ای دارید، می‌توانید با دبیرخانه طرح مرجان در میان بگذارید تا مجموعه رویدادها را تکمیل کنند.

  در نخستین گام، طرح مرجان، جشنواره پاییزه کیش را برای ۳ ماهه پاییز برنامه‌ریزی کرده است. فصلی که کیش در میدسیزن است و با این اقدام انتظار رشد تعداد گردشگران را دارد.

  اشتراک گذاری

  مطالب مرتبط

  Leave a comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  قبل از مشاهده این صفحه، ثبت‌نام کن و 50 کیش کوین هدیه بگیر. با مشاهده هر صفحه هم یک کیش کوین دیگه پاداش بگیر.

  ورود / ثبت نام

  close-link
  اخبار کیش