با توجه به اهمیت شناخت مشخصات طبیعی، موقعیت کیش در تقسیمات کشوری و وضعیت آب و هوا برای کیشوندان و افراد علاقه‌مند به مهاجرت به این جزیره زیبا تصمیم گرفتیم در این مطلب اطلاعات جالب و کاملی را در این خصوص در اختیار خوانندگان محترم مجله اینترنتی کیش مگ قرار دهیم. مجله اینترنتی کیش مگ اولین و تنها وبسایت و اپلیکیشن جامع و چندمنظوره در جزیره کیش بوده که امکانات بسیار جذابی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. همچنین در این سوپراپلیکیشن، پاداشی به نام کیش کوین برای تمامی مخاطبان در نظر گرفته شده که در ازای انجام برخی از فعالیت‌ها به آن‌ها پرداخت خواهد شد. کیش کوین معادل پول واقعی می‌باشد.

در صورتی که به دنبال کار در کیش با حقوق بالا و یا استخدام در کیش با جای خواب هستید پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید. همچنین این مطلب می‌تواند به افرادی که در پی خرید خانه در کیش و سرمایه‌گذاری در این جزیره زیبا هستند نیز کمک بزرگی نماید.

مشخصات طبیعی و موقعیت کیش در تقسیمات کشوری

جزیره کیش با مساحت ۹۰/۳ کیلومتر مربع در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بین عرض ۲۶ درجه و ۲۹ دقیقه تا ۲۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۵۳ درجه و ۵۴ دقیقه تا ۵۴ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی از مبدا نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این جزیره به شکل بیضی بوده و در فاصله ۱۷ کیلومتری از ساحل جنوبی ایران در خلیج فارس – ۲۴۵ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است. جزیره کیش از شمال به سرزمین پیوسته ایران، از شرق به تنگه هرمز، ازجنوب به کشور امارات متحده عربی و از غرببه کشورهای عربستان و بحرین منهی می‌شود.

جزیره کیش جزیره‌ای نسبتا مسطح و بدون عوارض ارتفاعی مهم می‌باشد. مرکز جزیره، دارای بیشترین ارتفاع (حدود ۳۷ متر) بوده که با شیب ملایمی به سواحل جزیره ختم می‌شود. بر اساس آخرین تقسیم‌بندی سیاسی کشور جمهوری اسلامی ایران، استان هرمزگان شامل ۱۲ شهرستان است که شهرستان بندر لنگه با ۳ بخش (به اسامی، مرکزی، شیبکوه و کیش) یکی از آنها محسوب می‌شود. بخش کیش به مرکزیت کیش دارای دو دهستان لاوان و کیش است که دهستان لاوان شامل جزیره لاوان می‌باشد. در آذر ماه سال ۱۳۸۹ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی به دولت اجازه داده شد با رعایت موازین زیست محیطی، جزایر هندورابی، فارور بزرگ و کوچک را طبق نقشه به منطقه آزاد کیش الحاق کند.

نقشه جغرافیایی کیش


ویژه‌های کیش

 • افزودن به علاقه‌مندی 291 بازدید
 • افزودن به علاقه‌مندی 375 بازدید
 • افزودن به علاقه‌مندی 422 بازدید
 •  آب و هوا

  کیش در محدوده مناطق گرم و خشک قرار دارد. کیش تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانهای طولانی و گرم و زمستانهای کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده‌های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی در کیش به طور عمده به صورت رگبار و سیلابی در ماههای زمستان وقوع می‌یابد.

  میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد درصد نیز می‌رسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک، فاقد روزهای یخبندان است. در کیش بسته به فصل بادهای مختلفی در طول سال می‌وزد اما بادهای غربی و جنوب غربی باد غالب منطقه است. در حال حاضر اندازه‌گیری مشخصه‌های جوی مانند: درجه حرارت بارندگی، رطوبت نسبی، ساعتهای آفتابی و سرعت وزش باد در ایستگاه سینوپتیک مستقر در محوطه فرودگاه کیش صورت می‌گیرد.

  بررسی آبهای سطحی

  در جزیره کیش هیچ‌گونه جریان آب سطحی دائمی وجود ندارد. با این وجود به دلیل اختلاف ارتفاع بین مرکز جزیره و سواحل آن و نیز رژیم بارندگی رگباری و سیلابی آبراهه‌های کم عمقی در سطح جزیره شکل گرفته است که تاثیر بسزایی در رویش درختان بومی مانند کهور و کنار به ویژه در مناطق جنوب جزیره داشته است. جزیره کیش از معدود جزایر دارای آب شیرین زیرزمینی در خلیج فارس است که این امر نقش عمده ای در سکونت و معیشت مردمان این جزیره در طول تاریخ داشته است.

  پوشش گیاهی

  بر اساس طبقه بندی‌های علمی انجام شده، جزیره کیش متعلق به منطقه رویشی خلیج و عمانی است (جنگل‌های خشک جنب استوایی). گیاهان این حوزه خشکی پسند، حرارت دوست هستند و به درجه حرارت بالای تابستان با رطوبت بالا و زمستانهایی با آب و هوای بسیار ملایم نیازمندند و پوشش غالب آن از درختان و درختچه های پراکنده است. گیاهان شاخص این منطقه کنار (spina Christi izifus) آکاسیا (Acacia) و کهور (Prosopis cineraria) هستند.

  قرارگیری جزیره کیش در خلیج فارس به همراه شرایط اقلیمی و توپوگرافی آن سبب شده است که یکی از جالب ترین چشم‌اندازهای طبیعی یعنی ساوان در جزیره کیش شکل بگیرد.

  پوشش گیاهی جزیره کیش

  چشم‌انداز فضای سبز مناطق شهری از گونه‌های کاشته شده زینتی و غیر بومی مانند نخل، کهور پاکستانی، کونوکارپوس و گل کاغذی تشکیل شده است.

  توده‌های هوا و سیستم‌های هواشناسی موثر بر جزیره

  مهم‌ترین توده‌های هوایی که منطقه مورد مطالعه را تحت تاثیر قرار می‌دهند به دو گروه فصل سرد و فصل گرم تقسیم می‌شوند.

  توده های هوایی فصل سرد

  عمدتا از غرب دریای مدیترانه که یک ناحیه سیکلون زا است ناشی می‌شود همین سیکلون‌هاست که در فصول سرد، شمال خلیج فارس و از جمله منطقه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. جریان هوایی دیگری که باز هم از غرب وارد خلیج فارس و نهایتا جزیره کیش می‌گردد در شمال آفریقا شکل می‌گیرد. این سیستم ممکن است موجب ریزش باران‌های تند و سیلابی شود. بدین ترتیب ورود سیکلون‌های باران‌زای منطقه که عمدتا در فصل سرد سال وارد این نواحی می‌شوند از سمت غرب است.

  توده های هوایی فصل گرم

  عمدتا از جنوب و جنوب غربی (شبه جزیره عربستان) وارد خلیج فارس شده و منطقه را تحت تاثیر قرار داده و افزایش تبخیر، میزان بخار آب را در هوا زیاد نموده و در نتیجه حالتی از هوا را که شرجی نامیده می‌شود به وجود می‌آورد.

  زمین‌شناسی

  کیش از نظر زمین‌شناسی یک طاقدیس با محور شرقی ـ غربی است و از نظر تشکیلات شامل دو رخنمون از رسوبات دوران سوم و چهارم است. سطح جزیره توسط آهک‌های مرجانی نسبتا فشرده مشهور به کوکینا پوشش داده شده که ضخامت این لایه در مرکز بیشتر بوده و بنیان سخت و مناسبی را برای ایجاد بنا تشکیل داده است. در زیر این لایه لایه غير قابل نفوذ، مارن قرار دارد که حد نفوذ آب‌های زیر زمینی است که با توجه به شیب آنها به سمت دریا روان و تخلیه می‌شود.

  اشتراک گذاری

  مطالب مرتبط

  Leave a comment

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  قبل از مشاهده این صفحه، ثبت‌نام کن و 50 کیش کوین هدیه بگیر. با مشاهده هر صفحه هم یک کیش کوین دیگه پاداش بگیر.

  ورود / ثبت نام

  close-link
  اخبار کیش